درمان استرس و اضطراب بهترین راه مطالعه موثر

درمان استرس و اضطراب بهترین راه مطالعه موثر

مدت زمان تخمینی مطالعه این مقاله ۴ دقیقه می باشد.

مقدمه

درمان استرس و اضطراب از مسائل ضروری در زندگی افراد می باشد.چرا که درمان استرس و اضطراب یک ارتباط موثر با پیشرفت تحصیلی و رسیدن به هدف از زندگی دارد.معمولا کسانی که درگیری ها و مشغله هایی دارند که ارتباط نزدیکی با زمان دارد دچار اضطراب می شوند.

به طور مثال:دانشجویان یا دانش آموزانی که به پایان ترم تحصیلی نزدیک می شوند به خاطر این که نتوانستند تعهدات تحصیلی خود را انجام دهند و یا به علت این که نتوانستند مطالعه مناسبی در طول ترم تحصیلی داشته باشند و از ترس این که نتوانند در رقابت ها ی پایان دوره موفق شوند،هر چه به انتهای دوره نزدیک تر شوند بیشتر دچار اضطراب زمان می شوند و این اضطراب باعث از بین رفتن دیگر توانایی های ذاتی و جلو گیری از تمرکز ذهن آنها می شود.

بنابراین زمان گوهر گران بهایی است،که باید توانایی استفاده درست و بهینه از آن را داشته باشیم.

در اینجا فقط به بررسی عواملی می پردازیم که در محیط مطالعه باعث می شود شما دچار اتلاف وقت شوید با شناخت این عوامل و سعی در اجرایی کردن آن ها می توانید از زمان تان بهترین استفاده را ببرید و در درمان استرس و اضطراب پیشرفت چشم گیری کنید.

عوامل موثر در درمان استرس و اضطراب:

1-فهرستی از کارهایتان تهیه کنید:

با داشتن یک دفترچه یادداشت تمام کارهای ضروری و غیر ضروری که برایتان پیش می آید و باید آن ها را انجام دهید،یادداشت کنید.

2-کارهایتان را اولویت بندی کنید:

هر شب به دفترچه کارهایتان نگاه کنید و کارهای فردایتان را به آرامی مرور کنید و سپس برای هرکدام به ترتیب و به شکل زیر اولویت قرار دهید:

1-کارهایی با اولویت بسیار بالا که در اولین فرصت باید انجام دهید.

2-کارهایی با اولویت مهم که می توانید کمی دیرتر انجام دهید.

3-کارهای کم اهمیت که می توانید خیلی دیرتر انجام دهید یا به دیگران محول کنید.

4-کارهای بی اهمیت که می توانید در فاصله زمانی بسیار زیاد انجام شان دهید یا اصلا از انجام آنها صرف نظر کنید.

3-واقع بین باشید:

تلاش کنید براساس توانایی ها و امکاناتتان زمانتان را برنامه ریزی کنید به طور مثال اگر برای مطالعه یک کتاب سنگین 8 ساعت وقت لازم است بنابراین 2 ساعت وقت گذاشتن غیر واقع بینانه است.

4-هدف داشته باشید و برای هدفتان برنامه ریزی کنید:

زمانی شما می توانید برای روزتان برنامه ریزی کنید و مدیریت زمان آن را به دست بگیرید که دقیقا بدانید دنبال چه هستید.

درمان استرس و اضطراب بهترین راه مطالعه موثر

5-تجهیزات و امکانات مطالعه را از قبل فراهم کنید:

سعی کنید تجهیزات و مواردی را که در هنگام مطالعه نیاز دارید،از قبل آماده کنید تا در هنگام مطالعه تمرکز حواس کلی شما بر روی مطالعه و یادگیری باشد.

6-نظم داشته باشید:

نظم در محیط مطالعه را بطور کلی به 2 گروه تقسیم می کنند.

الف)نظم درمحیط مطالعه

قبل از مطالعه محیطی که در آن قرار خواهید گرفت را مرتب و منظم کنید.

ب)نظم میز مطالعه

بخشی از روش صحیح مطالعه این است که روی میز مطالعه شما باید کاملا مرتب و خلوت باشد و فقط وسایل مورد نیاز برای مطالعه آن ساعت روی میز قرار بگیرد کاغذها و برگه های اضافی را جمع کنید و در جای دیگری نگهداری کنید.توجه کنید که اگر میز مطالعه خیلی شلوغ باشد مطمئنا باعث بر هم خوردن تمرکزتان می شود.

7-مهارت تند خوانی:

ما برای اینکه مطلبی را مطالعه کنیم معمولا زمان زیادی را صرف می کنیم ولی نکته مهم این است که خواندن مطلب حدود 20% کار است 80% بقیه یادگیری و بکارگیری آن در مطلب است. آموزش تندخوانی به شما کمک می کند مطلبی را که باید چند ساعت برای آن وقت بگذارید را در چند دقیقه بخوانید و از آن استفاده مفید تری ببرید.چرا که استفاده از روش های تند خوانی یکی از بهترین راه های افزایش تمرکز می باشد.برای تست تند خوانی و درک مطلب خود می توانید به سایت تست تندخوانی مراجعه کیند.

8-مهارت نه گفتن را بیاموزید:

در بیشتر مواقع به علت عدم توانایی در نه گفتن و به اصلاح عامیانه در رو در بایستی قرار گرفتن نمی توانیم به کارهای خودمان برسیم و به این پیشنهاد های اغوا کننده تن می دهیم و بیشتر زمان خودمان را صرف این مورد کرده و از کارهای اصلی خود باز می مانیم.

به طور کلی انسان به علت ترس از طرد شدن ترس از دوست نداشته شدن ترس از حمایت نشدن از طرف دیگران نمی تواند(نه) بگوید.توانایی"نه"گفتن نه تنها باعث می شود شخصیت بسیار قوی و مقتدری را در خود ایجاد کنید؛بلکه در زمانتان هم بسیار صرفه جویی می کنید.

البته نوع نه گفتن بسیار مهم است افراد وقتی که نه می شنوند اگر شخصیت و احترامشان از بین برود،بسیار ناراحت می شوند و ممکن است رفتار خلاف انتظار انجام دهند.

بهترین حالت این است که از عبارات لطیف استفاده کنید مانند:

یک ساعت فرصت بده،بعد از یک ساعت تماس بگیرید و بگویید،فکر کردم اما نتوانستم راهی پیدا کنم که با شما همراه شوم،پیشنهاد خیلی خوبی است اما متاسفانه نمی توانم انجامش دهم.برای شما ارزش زیادی قائل هستم اما متاسفانه نمی توانم امرتان را اجرا کنم.

9-کارهایتان را به نحوی تقسیم کنید:

اگر قرار باشد 300 صفحه از یک کتاب را بخوانید،قطعا به یکباره انجام دادن آن کار بسیار دشواری است؛اما با زمان بندی و تقسیم کردن آن به راحتی و بدون زحمت می توانید آن را به اتمام برسانید.

نتیجه گیری

عواملی که گفته شد عوامل موثر در درمان استرس و اضطراب می باشند.درصورتی که به آن ها عمل کنید مسلما در تمام فعالیت های زندگی به خصوص مطالعه پیشرفت چشم گیری خواهید داشت.چرا که درمان استرس و اضطراب باعث تمرکز بیشتر فرد می شود و این تمرکز یکی از روش های تقویت حافظه است که همچون یک داروی تقویت حافظه برای ما موثر است.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید.

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید.

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، هوش مالی

تاریخ ارسال: 1395/11/17
تعداد بازدید: 1203

ارسال نظر


طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع