حافظه کوتاه مدت چیست؟

حافظه کوتاه مدت چیست؟

مدت زمان تخمینی مطالعه این مقاله ۳ دقیقه می باشد.

مقدمه

حافظه حسی در نظریه خبرپردازی حافظه کوتاه مدت نام دارد.در واقع اطلاعات پس از ورود به حافظه حسی مورد توجه قرار می گیرد و سپس وارد حافظه کوتاه مدت می شود.برخلاف حافظه حسی که اطلاعات مطابق با محرک های حسی ذخیره می شود،در حافظه کوتاه مدت اطلاعات به صورت رمز در می آیند به صورت تصویری یا صوتی و یا شنیداری البته این حافظه از رمزهای دیگری مانند رمزهای معنایی هم استفاده می کند.با عرض پوزش در بارگیری عکس مشکلی رخ داده است.

به طور مثال هنگامی که به یک شماره تلفن نگاه می کنیم و تا لحظه گرفتن شماره آن را حفظ می کنیم یکی از کارهای زیر را انجام می دهیم:

  1. یک تصویر ذهنی از آن شماره به خاطر می سپاریم.
  2. صدای ارقام را حفظ می کنیم.
  3. نوعی تداعی می کنیم.

اطلاعات وارد شده به حافظه کوتاه مدت برای 30 ثانیه باقی می مانند و پس از آن اگر تکرار نشوند  فراموش خواهند شد.

تقویت حافظه کوتاه مدت

  • برای این منظور باید اطلاعات را مرور کنیم که به مرور ذهنی شهرت دارد.این کار برای حافظه کوتاه مدت به منزله ی یک داروی تقویت حافظه است.این مطالب تا زمانی که تکرار می شوند فراموش نخواهند شد.
  • برای مطالبی که قصد داریم آنها را یاد بگیریم یا به عبارت دیگر به حافظه بلند مدت انتقال پیدا کند علاوه بر مرور ذهنی لازم است بین مطالب جدید با مطابی که از قبل خوانده شده و در حافظه بلند مدت ثبت شده یک ارتباط موثر برقرار کنیم.

حافظه کوتاه مدت را حافظه فعال نیز می خوانند،زیرا این حافظه با اطلاعاتی که در ذهن به طور فعال وجود دارند و در حال انتقال به حافظه دراز می باشند سرو کار دارد.این حافظه بیشتر به صورت یک تدبیر ذهنی برای رفع نیازهای آنی عمل می کند.مهم ترین مزیت این حافظه در این است که که این امکان را به ما می دهد تا اطلاعات را برای مدتی که نیاز داریم در ذهن نگه داریم.

این نکته حائز اهمیت است که فراموش شدن اطلاعات از حافظه کوتاه مدت بسیار مفید است.به این علت که وقتی حجم عظیمی از اطلاعات قصد وارد شدن به حافظه را دارند اگر اطلاعات وارد شده حذف نشود جایی برای ورود اطلاعات جدید به حافظه کوتاه مدت وجود ندارد.

حافظه کوتاه مدت چیست؟

از جمله ویژگی های مهم این حافظه این است که

  •  تصمیمات جاری زندگی به کمک آن انجام می گیرد.
  • برای حل مسائل مختلف زندگی از این حافظه کمک میگیریم.

این نکته را مورد توجه قرار دهید که ممکن است اطلاعات خارج از این حافظه استفاده شود.اما عمل واقعی تنها براساس اطلاعاتی که در این حافظه وجود دارند میسر می شود.

نتیجه گیری

طبق پژوهشهای انجام شده گنجایش حافظه کوتاه مدت تا 9 ماده اطلاعاتی برای بزرگسالان می باشد.این آمار برای بعضی افراد به 5 ماده اطلاعاتی هم می رسد.تنها راه افزایش ظرفیت حافظه کوتاه مدت دسته بندی اطلاعات در آن حافظه می باشد.اطلاعات پس از ورود به حافظه ی حسی به کمک توجه و تمرکز ذهن وارد حافظه ی کوتاه مدت می شوند.پس از ورود اطلاعات به کمک تمرکز حواس به حافظه ی کوتاه مدت این اطلاعات درآنجا حدود۳۰ ثانیه باقی می مانند.بنابراین راه ها ی افزایش تمرکز به تقویت حافظه ی کوتاه مدت کمک می کند.به این ترتیب در روش صحیح مطالعه ابتدا باید توجه و تمرکز روی مطالب را افزایش داد تا اطلاعات وارد حافظه ی کوتاه مدت شوند و سپس با اطلاعات قبلی پیوند دهیم تا وارد حافظه ی بلند مدت شوند.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید.

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، هوش مالی

تاریخ ارسال: 1395/11/7
تعداد بازدید: 459

ارسال نظر


طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع